קיימים מקומות רבים שאין אפשרות לגשת אליהם עם טרקטור גם הכי קטן שיש. דוגמאות אחדות הן: מרתפים, חדרים פנימיים בתוך בית פרטי, חניונים, קומות נמוכות בבנייני מגורים ישנים ועוד. עם זאת במקומות כאלו לפעמים יש צורך לבצע קידוח לתוך הקרקע. הסיבות יכולות להיות מגוונות אבל הנקודה היא שיש צורך לקדוח בקרקע ללא שום מכונה אוטומטית כמו טרקטור רגיל או זחל לקידוח מפאת חוסר מקום.

 

במקרים כאלו משתמשים בקידוח ידני.

מדובר על מבנה שמורכב למעשה ממוטות ועמודים של פלדה, אליהם מחובר כבל עם מקדח ולוח בקרה מכני לשליטה והפעלה. המנוע ממקום במרחק מסוים מהמגדל קידוח וזאת לרוב מאחר והמקומות הם צרים וקטנים ואין מספיק מקום לשים גם את המנוע. לפני התחלת העבודה בודקים שיש גובה פנוי של לפחות 2.4 מטר להקמת מגדל הקידוח.

המקדח המיוחד הזה מוחזק ומתופעל ידנית על ידי שני אנשי מקצוע ואדם שלישי ששולט על לוח הבקרה ומפעיל את המקדח, כאמור הכל מכני וידני. מסיבה זאת גם חשוב שלמבצעים יהי ניסיון וידע טוב בתחום הקידוח ידני.

עומק הקידוחים בקידוח ידני נע בין 2 מטר עד למקסימום של 20 מטר. הקוטר של הקידוח משתנה ויכול להיות בין 40 ס"מ ועד ל 1 מטר.

הצרכים העיקריים השונים של קידוח ידני הם:

  • קידוח בורות ניקוז – הצטברות של משקיעי המים מגשמים כמו בעונות הרטובות למשל, יכולה ליצור בעיית עודף מים חופשיים ורטיבות כתוצאה מכך. אלו לאחר תקופה מסוימת יכולים לערער את יסודות הבניין, דבר שיצריך הוצאות כספיות לתיקון. לכן מבצעים קידוח ליצירת בור ניקוז בגודל המתאים לנקז את כל המים המיותרים. מצב זה מתקיים לעתים קרובות בבתים פרטיים שאין בהם מקום המספיק לכניסה של טרקטור ולכן משתמשים בשיטת קידוח ידני.
  • קידוח כלונסאות – זהו קידוח של בורות למטרת בניה של כלונסאות. הכלונסאות משמשים ליצירת חלק מתשתית של יסודות הבניין שמטרתה ליצור קיבוע המבנה לאדמה ולספק יציבות וחוזק למבנה שלא ישקע באדמה ויעמוד יציב ואיתן. תשתית כזאת של כלונסאות נדרשת לפעמים גם במקומות בהם הגישה מוגבלת. לדוגמא ביצועי תמ"א 38 בבתים ישנים קיימים וגם כאן משתשמים בקידוח ידני.
  • בדיקות קרקע SPT – אלו פעולות שמבוצעות לעומק האדמה על מנת לבדוק את האיכות שלה למטרת בניה עתידית. שימוש נוסף שנפוץ יותר בעולם הוא קידוח בשביל חיפושי נפט וגז. באזורים עם גישה בעייתית עושים גם שימוש בקידוח ידני.
  • בורות ספיגה – ישנם מקומות שאין בהם תשתית מסודרת למערכת ביוב או שהחיבור למערכת ביוב קיימת מתעכב זמן רב. אז גם כאן קודחים בור ספיגה שמיועד לנקז את השפכים היוצאים מהמבנה הקרוב אליו. קורה לפעמים בגינות פרטיות ומקומות בעלי סכנה להצפה. אלו מקומות שאין בהם מקום חופשי רב וכתוצאה מכך משתמשים בקידוח ידני.

צרו קשר כבר היום עם שלמה קידוחים ידניים – בעל וותק וניסיון רב בתחום הקידוח ידני לקביעת פגישת ייעוץ עבור האתר שלכם, ותהנו מעבודת קידוח מקצועית ושירות אדיב.

 

קידוח ידני
קידוח ידני